5 tipů na to jak si více užít šestinedělí

Dělejte to, co cítíte, že je správné

O šestinedělí panují různé mýty a často si my samy v hlavě živíme představy o tom, jak by šestinedělí mělo správně vypadat a co by žena měla a neměla dělal. Ve finále pak zjistíme, že se v tom necítíme dobře.

Např. to, že by žena v šestinedělí měla být hlavně doma. Jistě, pár dní po porodu je určitě rozumné odpočívat, ale není třeba zabarikádovat se na celých 6 týdnů a nevystrčit paty z domu. Pokud je venku krásně, cítíte, že by vám procházka prospěla, tak jděte.

buďme k sobě v šestinedělí vlídné

Buďme k sobě vlídné.

Není potřeba ujít hned 10 kilometrů. Raději méně než více, ale nebojme se poslouchat náš vnitřní radar, co nám říká.
A naopak tedy, pokud mi není dobře, raději zůstanu ležet v posteli a nebudu se snažit být za hrdinku, co v šestinedělí zvládla mít doma naklizeno, navařeno a každý den hostila příbuzné.

Přijímejte návštěvy s rozmyslem

Druhý bod úzce souvisí s tím prvním a je fajn shodnout se v tomto bodě i s partnerem. Domluvte se, že se budete rozhodovat až podle aktuální situace, koho a kdy si pozvete na návštěvu a jestli vůbec. 

Před porodem máme třeba tu představu, že budeme chtít miminko hned ukázat svojí mamince nebo nejlepší kamarádce. Ale po porodu se celá situace může změnit. Můžeme být unavené, nebo cítíme, že potřebujeme ty první dny a týdny strávit jen a jen sami s miminkem a sžívat se s novou rodinou.
Je to tak v pořádku a není to nic, za co bychom se měly omlouvat. Šestinedělí je pořád společností chápáno jako jakési období hájení a většina lidí je schopná toto respektovat.

Naše rozhodnutí pak nezapomeňme říct všem, o kterých si myslíme, že by nás mohli chtít přijít navštívit. Může se toho po porodu ujmout muž a ve chvíli, kdy bude vaše blízké informovat o narození miminka, rovnou připojí informaci typ “přijďte” a nebo naopak “zatím si přejeme zůstat sami, jakmile se trochu sžijeme, rádi vás uvidíme”.

Návštěva v ložnici?

Pokud si nejste jisté, jestli návštěvu přijmout, nebo se jedná o vaše blízké příbuzné, kteří se tímto vaším rozhodnutím cítí zaskočeni, a vy ani váš muž nemáte dostatek sil na to je odmítnout, doporučuji, aby vás navštívili ne v porodnici ale až u vás doma a to nejlépe ve vaší ložnici. Většina lidí totiž, pokud má vkročit do ložnice někoho jiného, daleko více ctí to, že je to váš soukromý a intimní prostor a nebude u vás na posteli vysedávat dlouhé hodiny.
Samozřejmě pokud jste z návštěv nadšeni, určitě se neomezujte. Zase platí všeho s mírou a poslouchejte signály svého těla.

Nebojte si říct o pomoc

Toto téma se týká nejen mateřství. My ženy si často neumíme říkat o pomoc. Ale právě šestinedělí je skvělá příležitost na trénink. Zkusme začít po malých krůčkách a to třeba tak, že poprosíme kamarádku, aby nám po cestě nakoupila pár drobností. Nebo aby nám dovezla oběd. Kolikrát to stačí.

Teplá polévka jako skvělý dar pro ženu v šestinedělí.


Teplá polévka jako skvělý dar pro ženu v šestinedělí.

Věřte mi, pravděpodobně vás nikdo neodmítne. Řekněte to dostatečně dopředu a lidé budou ve finále rádi, že vědí, jak vám pomoct. Jasnou instrukce typu “uvař mi prosím polévku”, nebo “vyvenči nám psa”, mnoho kamarádů uvítá, protože nebudou muset vymýšlet, co vám a miminku koupit.
I tady platí, že pokud se necítíte dobře na to přijmout návštěvu, poproste ji, ať vám nákup nebo jídlo nechá za dveřmi.

Sestavte si plán

    Když čekáme miminko, je trochu obtížné představit si, jak bude naše šestinedělí probíhat, protože každé miminko je jiné a každé šestinedělí je jiné. Nicméně od jedné duly jsem slyšela fajn způsob, jak se té představě alespoň přiblížit.Jak to tedy udělat a co naplánovat?

5 tipů na to jak si více užít šestinedělí

Základem je představit si, že mám zlomenou nohu. Ležím tedy doma v posteli a nemůže se moc hýbat. Potřebuji ale jíst, venčit psa, nakupovat, jet na kontrolu k doktorovi atd. atd. Cílem našeho plánu je říct si doma s partnerem, nebo pomocí přátel a rodiny se domluvit na tom, co se u nás doma bude dít.
Co bude potřeba dělat? (zajišťovat jídlo, venčit psa)
Co naopak nebudeme dělat? (utírat každý den prach z knihovny, žehlit ponožky)
Kdo bude nakupovat a co? Kdo bude vařit a co?

A pak všechno, co si můžete připravit předem, si připravte.
Spousta jídel se dá předpřipravit a zamrazit.
Můžeme si najít a vyzkoušet nějaké dobré donáškové jídlo.
Nebo poprosíme o pomoc maminku, kamarádku nebo dulu.

Neváhejte se poradit s odbornicí, nebo jinou ženou

Spousta z nás zažívá celkem zbytečná muka na začátku mateřství. Hodně časté jsou problémy s kojením všeobecně. Ženy mohou trápit záněty prsou, nedostatek mléka nebo třeba bolestivé přisátí. Nebo cítí, že jsou úzkostné, upadají do depresí. Napadají je takové myšlenky, že je mateřství nebaví, nenaplňuje, nebo že ublíží svému dítěti.

Valná většina z nás si to nechává pro sebe a navenek třeba i působíme jako šťastné mámy, zatímco uvnitř zažíváme peklo a to kolikrát spoustu měsíců po porodu.

Dnes už se naštěstí poporodním obdobím začíná zabývat státe více odbornic a odborníků. Článek o tom, kde a jak vyhledat některé z nich bude již brzy k dispozici.
Pokud nechcete jít touto cestou, pro začátek se svěřte kamarádce nebo vašemu blízkému člověku.
V neposlední řadě pak na sociálních sítích, zejména na Facebooku vzniká spousta soukromých skupinek, ve kterých člověk najde spřízněné duše. Vznikají tak úžasné komunity plné podpory a sdílení.

Elena Fišerová

Poporodní dula

Poskytuji ženám jemnou péči po porodu a oporu na cestě mateřstvím.