Chladit nebo zahřívat? Aneb jak pečovat o bolavá prsa.

Jedna z velkých změn, kterou si projde žena po porodu, je změna prsou. Prsa se připravují na kojení miminka už v těhotenství. Začíná se v nich tvořit mléko a to už od 16. týdne těhotenství. Jedna z věcí, se kterou si tedy nemusíte dělat starosti, je ta, jestli budete mít mléko pro své novorozené děťátko. Ano, hned po narození miminka budete mít mléko a to i v případě císařského řezu. Tomuto mléku se také říká kolostrum, ale to není podstatné. Je to plnohodnotné mléko, které svým složením přesně odpovídá aktuálním potřebám novorozeného miminka.
Co nám ale často komplikuje kojení, je to, když nás prsa bolí. Bolesti prsou a bradavek mají různé příčiny a dají se vyřešit různými způsoby. Často narážím na diskuze na sociálních sítích, kde se ženy ptají, co s takovými bolavými prsy dělat a dostávají tolik protichůdných rad, že jsem se rozhodla 2 z těchto rad vzít a osvětlit, kdy k nim přistoupit a proč.

Budeme se tedy bavit o 2 typech problémů, se kterými se můžete jako kojící žena setkat a povím vám, v jakém případě pomůže prsa chladit a kdy naopak zahřát.

Případ číslo 1. Ženě se po porodu, zpravidla 3.-5. den prsa bolestivě nalijí.

Taková prsa mohou být i o několik čísel větší, tvrdá jako kámen a citlivá na sebemenší dotek. Proč se prsa tak moc nalévají?
Hlavní důvod je ten, že není dostatečný odběr mléka. Jinými slovy, narodilo se miminko, mléko pro něj je připravené a tvorba se rapidně navýší, mléko se po porodu tzv. spustí, ale miminko nepije všechno mléko, které je pro něj k dispozici.

Proč nepije všechno mléko? Většinou proto, že málokteré miminko má možnost být po porodu nepřetržitě se svou maminkou a kojit se podle své potřeby, což pro drtivou většinu novorozenců znamená být prakticky nonstop na mamince nebo vedle maminky a na prsu. Děti jsou často kdesi na sesterně i několik hodin v kuse, zatímco žena leží sama na pokoji. A mléko se tvoří a tvoří, ale miminko nikde. A prsa se „zvesela“ nalévají.

Často jsou sice děti se svými maminkami na pokoji, ale ženy dodržují intervaly v kojení (kojení jen 10 minut z jednoho a 10 minut z druhého prsa a víc nic, ani kdyby miminko plakalo). Anebo dodržují intervaly mezi jednotlivými kojeními, např. 3 hodiny.

Je naprosto v pořádku, že děti se kojí déle než 10 minut (7 minut,15 minut…dosaďte si číslo, které řekli v porodnici vám). Čas strávený na prsu nevypovídá nic o tom, kolik mléka miminko vypije.
A je naprosto v pořádku, že se miminko potřebuje kojit i 10 minut po té, co se zrovna dokojilo.

Kojení totiž neslouží pouze k uspokojení hladu, ale také k uspokojení dalších stejně důležitých potřeb, tedy hlavně potřeby sociálního kontaktu a vydatného spánku.

Také ta víra, že malé děťátko po porodu vlastně nemusí žádné mléko přijímat, protože má strašně malý žaludeček a v něm ještě živiny z bříška, je škodlivá. Škodí jak miminku samotnému, tak samozřejmě i ženě, protože zase, mléko se z prsou neodebírá, a ta se proto nalévají.

Novorozenec se dokáže kojit a to vydatně už na porodním sále velice záhy po porodu. Děti mají možná malý žaludek (který má samozřejmě schopnost roztahovat se stejně jako u dospělých), zároveň je ale mateřské mléko tak dobře stravitelné, že není třeba se bát, že by se miminko hned ve svých prvních minutách přejedlo. Vždy je lepší volba nechat miminko kojit se podle svých potřeb, i kdyby si jen 2x polklo a usnulo, než předpokládat, že mu určitě stačí živiny z bříška a nekojit ho vůbec.

Pokud nemáte žádnou ale vůbec žádnou možnost kojit své miminko ihned po porodu při bondingu a poté s ním být nepřetržitě (třeba z důvodu operace miminka apod.), pak je potřeba začít mléko odstříkávat, nebo odsávat a to ideálně do hodiny od porodu. Tato včasná extrakce mléka, mám-li použít odborný termín, totiž bude mít vliv i na celkovou tvorbu mléka v budoucnosti. Ta bude samozřejmě vyšší, než když budete odsávat později nebo vůbec. A také tím předejdete bolestivému nalití. Pokud nemáte možnost odstříkávat do jedné hodiny od porodu, pak samozřejmě začněte kdykoliv to bude možné. Ve většině porodnic lze bez problémů domluvit s personálem to, že bude miminko dokrmovat vaším odstříkaným mlékem.

Vůbec nejlepší a to samozřejmě nejen z hlediska kojení, je mít miminko stále u sebe a kojit ho podle potřeby, popřípadě si zajistit odsávačku a odsávat, nebo odstříkávat ručně, což hodně ženám vyhovuje a také jde daleko více. A pokud už se prsa nalijí, pak se konečně dostáváme k tomu, co dělat.
V tomto případě jednoznačně chladit.

Nalitá prsa chladíme

Jaká logika nás k tomu dovede? Cokoliv zahříváme, se zahříváním rozpíná. Nalitá prsa jsou plná mléka, kůže je napjatá, prsa mohou být opravdu tvrdá a bolestivá na dotek a v takovém případě bychom si zahříváním způsobili další rozpínání tkáně a tím větší bolest. A proto chladíme. Nejčastěji se dočtete o chlazení tvarohem nebo zelnými listy. Obojí funguje přímo zázračně. Zelné listy si vychladíme v lednici a pak přiložíme na prsa. Měkký tvaroh je dobré rozprostřít na obyčejnou látkovou čtvercovou plenku, plenku přeložit a takto zase dát na prsa (po uschnutí se totiž tvaroh dost drolí, v tom je plena praktická). Pokud budete v porodnici a nebudete mít ani zelí ani tvaroh k dispozici, pak si třeba namočte ručník studenou vodou a chlaďte prsa takto. 

Důležité je pak i kojit nebo odstříkávat.

Co nemusíte dělat.

Nemusíte si prsa rozmasírovávat (au) ani nahřívat ve sprše. Někdy se v souvislosti s nalitím prsou doporučuje právě před kojením nahřát prsa v teplé sprše, čímž by se mělo mléko spustit. Je to ale hodně nepraktické, vychytat ten moment před kojením, kdy jít do sprchy a pak tam ještě iks minut být, zatímco miminko už pravděpodobně pláče hlady.

Vyzkoušejte raději květinkovou masáž

Na spuštění mléka je ideální tzv. květinková masáž. Návod jak na ni najdete tady na tomto odkazu. Miminka totiž mohou mít problém se na nalité prso přisát. Květinková masáž vám zajistí změkčení bradavky a dvorce a spuštění mléka a tím usnadní miminku přisátí.

Případ číslo 2 – retence aneb ucpaný mlékovod, nebo zánět

Retenci, neboli ucpaný mlékovod, a zánět je někdy těžké od sebe rozlišit. Oba tyto stavy jsou doprovázeny bouličkou v prsu neboli zatvrdlinkou. Zatvrdlá je ale jen jedna nebo více částí prsa, ale ne celé prso jako v předchozím případě. Na prsu je také vidět červené místo, které může být na dotek horké a bolestivé. U retence si někdy ženy všimnou bílé tečky na bradavce. Bílá tečka je takový mléčný špunt, kterým je mlékovod ucpaný.

Důvodem k ucpanému mlékovodu nebo zánětu může být například nesprávné přisátí miminka, nebo použití kloboučků, kdy se prso nevyprazdňuje všude tak efektivně, jak by mohlo. Mléko se v tom konkrétním mlékovodu sbírá, až dojde k jeho ucpání. Někdy může žena mít i horečky. Pokud horečka neodezní do 48 hodin, je dobré kontaktovat lékaře a pokud by se stav i nadále zhoršoval, je dobré nasadit antibiotika.
Ucpaný mlékovod nebo zánět většinou odeznívají sami během jednoho až dvou dní. I tak máme ale způsoby, jak se s těmito nepříjemnými a bolestivými stavy vypořádat.

Já sama jsem si také občas nějakou tu retenci užila. U mně byl spouštěč dost často i stres, hlavně stres spojený s delšími cestami autem s malým miminkem a zabíraly mi skvěle kapky lichořeřišnice (což je přírodní antibiotikum) a samozřejmě kojení.

Nepřestávat z bolavého prsu kojit je i v tomto případě zásadní.

Je potřeba nastřádané mléko z prsu dostat. Pokud máte na bradavce onu bílou tečku, můžete ji zkusit jemně propíchnout sterilní jehlou (vyvařenou), anebo vymáčknout jako pupínek. Není to ale vždy potřeba, někdy se špunt uvolní jen samotným kojením.
Při kojení bolavé místo velice jemně masírujte a prso stlačujte, aby mléko teklo rychleji. Nikdy nechoďte do velké bolesti.
Zablokovaný mlékovod je dobré odblokovávat od bradavky a postupovat k místu zablokování. Je na to báječná pomůcka. Představte si to, jako zácpu aut na silnici. Abyste zácpu uvolnili, nejdřív potřebujete rozjet auta nejblíže volnému místu (bradavka) a postupně rozjíždět zadní auta. Kdybyste jako první pošťouchli auto nejvíc vzadu, akorát by nabouralo do těch před sebou a zácpu byste nevyřešili.
Dobře také fungují jemné vibrace. Přiložte na zatvrdlinku třeba elektrický vibrační kartáček nebo cokoliv jiného, co vibruje a postižené místo takto masírujte.

No a v tomto případě je zásadní teplo.

Při ucpaném mlékovodu nebo při zánětu je potřeba na místo aplikovat teplo.

Po kojení si prso zabalte třeba do látkové plenky nebo se obalte ručníkem a zachumlejte se do peřin. Pečujte o sebe třeba jako při chřipce. Hodně odpočívejte, spěte, pijte teplé čaje a vývary. Chlad by v tomto případě hojení prodloužil.

Takže si to shrňme.

Nalitá celá prsa chladíme.
Zatvrdlinku na prsu z důvodu retence nebo zánětu zahříváme.

V obou případech nepřestávejte kojit. Je také dobré podívat se na kojení celkově, jak se miminko přisává, jak často se kojí, není zmatené používáním dudlíku, lahviček, kloboučků? Protože při správném přisátí miminko pije velice efektivně. Vypije více mléka než při nesprávném přisátí a vyprázdní prsa rovnoměrně. Správné přisátí rovná se předcházení mnoha problémům.
V případě jakýchkoliv nejasností nebo při navracejících se potížích oslovte laktační poradkyni vyškolenou organizací MAMILA, o.z.