Dudlík

neboli šidítko, někdy dokonce škodítko. V naší společnosti je miminko často vyobrazováno s dudlíkem v puse, jsme tedy na tento obraz tak zvyklí, že nám to přijde normální a někdy snad až roztomilé. Není ani výjimka, že dudlík je dětem dán už v porodnici přímo personálem. Spoustu lidí pak nemile překvapí fakt, že dudlík s sebou nese i rizika. Taková malá neškodná věcička, řekli bychom si. Jaká rizika tedy dudlík může přinést?

Vliv na kojení

Dudlík ovlivňuje především kojení a to negativně.

– miminko se může kojit méně, protože si svou potřebu sání uspokojí na dudlíku místo na prsu

– když se miminko bude kojit méně, bude mít menší příjem mléka a pravděpodobně bude i hůře přibírat

– když se miminko bude kojit méně, může poklesnout tvorba mléka

– když poklesne tvorba mléka, sníží se tok a na to děti často reagují nespokojeně až odmítavě. Přisávají se a zase odtrhávají, pláčou, jsou celkově neklidné na prsu, hněvají se a odmítají se znovu přisát. Nastává to, čemu říkáme bojkot kojení, nebo odmítání kojení. Zpravidla se s ním setkáme kolem 3-4. měsíce a vypadá to, že to byla náhlá změna, ze dne na den. Ve skutečnosti pomalu docházelo ke snižování příjmu mléka a v bodě, kdy už je tok pro miminko nepřijatelně pomalý, začínají reagovat takto odmítavě a může se přestat úplně přisávat.

jak dudlík škodí

Sání na dudlíku je mechanicky jiné než přisátí na prs

Dítě zapojuje jiné svaly a pohyb jazyka dítěte, které dudlá dudel, je přesně opačný než u kojení. Děti se učí kojit kojením, proto je tato rozdílnost v sání pro ně matoucí a z toho vyplývá řada problémů, především nedostatečný příjem mléka ze strany miminka a bolesti prsou a bradavek u ženy.

  • Děti k dudlíku nepotřebují otevírat pusu tak doširoka jako při přisátí na prs. Může se tedy stát, že i na prsu budou otevírat tzv. “malou pusinku” nebo nebude mít oba rty ohrnuté. Přisátí tak bude mělké – pouze na bradavce, ne na celém dvorci.
  • Miminko může mít tvrdší skus nebo dokonce kousat bradavku.
  • Miminko může tzv. “cmukat” při kojení.
  • Pokud děťátko nemá správné hluboké přisátí, je jen na bradavce, popř. bradavky kouše a tahá, ženy to samozřejmě bolí, bradavky se poškozují a každé takové kojení se může změnit v utrpení. Ženy, které zažívají u každého přisátí bolest, mají logicky tendenci kojení oddalovat, a nikdo jim nemůže mít za zlé, když pak raději rovnou sáhnou po umělém mléce. Hojení prsou a bradavek si vyžaduje dostatek času, trpělivosti a odhodlání a často se nesetkává s pochopením ze strany rodiny ba dokonce ani lékařů.
  • Při nesprávném přisátí mléko neteče tak vydatně, děti tedy získávají méně mléka a s tím ruku v ruce klesá i tvorba a děťátko může méně přibírat.
proč nepoužívat dudlík u kojených dětí
Rozdíl mezi doširoka otevřenými ústy miminka při správném přisátí u kojení a mezi tím, jak malinko otevřená pusa je potřeba pro sání dudlíku – jasný důkaz, že používáním dudlíku se děti NEUČÍ kojit. Děti se učí kojit kojením.

Další možné problémy

  • Dudlík 2x zvyšuje pravděpodobnost zánětu středního ucha (lahvička dokonce 5x).
  • Sání dudlíku může mít vliv na nesprávný vývoj čelisti a horního patra.
  • Dudlíkem se může na matčina prsa přenést kvasinka.

Dudlík zakryje ostatní potřeby miminka

Pokud dáváme děťátku dudlík, může nás to svádět takto řešit každou situaci. Možná přehlédneme signály miminka k jiné jeho potřebě. Nenutí nás to zkoumat, co nám doopravdy svým pláčem nebo nespokojeností chce říct (třeba je unavené, má hlad, je mu zima, je mu velké teplo, potřebuje vylučovat, potřebuje kontakt s námi).

Jak tedy uklidnit miminko bez dudlíku

Dudlík lidé používají jako náhražku prsa při potřebě sát a pro uklidnění miminka. Jako první se tedy nabízí uklidnit miminko kojením. Protože kojení jako takové není zdaleka jen o jídle nebo pití, ale je to především vztah mezi mámou a jejím děťátkem. Kojení děti uklidňuje, uspokojuje, uspává, regulují si jím teplotu, dech. Proces je to oboustranný. Kojení zvyšuje u matek toleranci vůči svým dětem a jsou schopnější reagovat na jejich potřeby.

Další metody, jak upokojit děťátko jsou nošení, houpání, chůze, kojení za chůze nebo při hopsání na gymnastickém balonu. Společný kontakt kůže na kůži, společné spaní a koupání, zpívání, hlazení 🙂

jaké jsou benefity nošení dětí
Malý nošenec spokojeně a klidně spí u maminky v šátku – bez dudlíku a s možností se pohodlně nakojit.

Nejedna žena už slyšela větu:” Pokud mu nedáš dudlík, bude si ho dělat z tebe. Bude ti pořád viset na prsu.”
Dobrá zpráva je, že z prsa nejde udělat dudlík 🙂 Myslím si, že v případě prsou a dudlíku to není otázka o slepici a vejci. Prsa tu musela být jednoznačně dřív!

Kojení a nenutrivní sání na prsu je naše biologická potřeba. Rodíme se připraveni na kojení.
Dudlík je pouze náhražka, která má docela velký potenciál způsobit problémy a s tímto vědomím by se mělo k jeho používání přistupovat.

Elena Fišerová

Poporodní dula
&
Laktační poradkyně

Poskytuji ženám jemnou péči po porodu a oporu na cestě mateřstvím.